Ne/ja preverja
Ali drži, da so prosilci za mednarodno zaščito upravičeni do brezplačnega prevoza?
Ne drži
Ne drži
Trditev
Prosilci za azil so upravičeni do brezplačnega javnega prevoza.
Vir: družbena omrežja
Ugotovitev
Prosilci za mednarodno zaščito z izjemo prevoza zaradi nujnega zdravljenja ter dostopa do izobraževanja niso upravičeni do kritja stroškov javnega prevoza.
Pojasnilo
Ob povečevanju nezakonitih prehodov meje in posledično prosilcev za mednarodno zaščito v državi se po družbenih omrežjih pojavljajo zapisi o povečanju števila migrantov na mestnih in medkrajevnih avtobusih in vlakih, ob tem pa se je pojavilo tudi več zapisov, v katerem se posamezniki obregnejo, da "nič čudnega, saj je zanje javni prevoz brezplačen".
A z izjemo dostopa do zdravstvenih storitev in izobraževanja prosilci za mednarodno zaščito do kritja stroškov javnega prevoza niso upravičeni. To pravico imajo le begunci iz Ukrajine, ki jim je odobrena začasna zaščita.
Pravice tujcev, ki v Sloveniji zaprosijo za azil, določa zakon o mednarodni zaščiti. Prosilci imajo pravico do prebivanja v Sloveniji in gibanja znotraj območja občine, kjer so nastanjeni. Tisti, ki so nastanjeni v azilnem domu ali njegovi izpostavi, so upravičeni do materialne oskrbe, ki obsega prehrano, obleko in obutev ter higienske potrebščine. Te pravice sicer ne pripadajo prosilcem, ki imajo zadostna lastna sredstva za preživljanje.
Prav tako prosilcem za mednarodno zaščito pripada žepnina, ki trenutno znaša 18 evrov mesečno za eno osebo. Lahko so deležni tudi humanitarne pomoči, po treh mesecih od vložitve prošnje za azil pa se lahko vključijo na trg dela oziroma poklicno usposabljanje.
Zagotovljena jim je tudi pravica do izobraževanja, tako osnovnošolskega, srednješolskega in visokošolskega kot izobraževanja odraslih, pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane. Pripada jim tudi dostop do nujne zdravstvene oskrbe.
Stroške prevoza za dostop do nujnega zdravljenja pa zagotavlja Urad za oskrbo in integracijo migrantov. Enako velja za kritje stroškov javnega prevoza tistim prosilcem za azil, ki se izobražujejo, a le, če se izobraževanja redno udeležujejo. V nasprotnem primeru morajo uradu vrniti celotne stroške prevoza.
Sicer pa torej prosilcem za azil pravica do brezplačnega prevoza ne pripada. Se je pa to vprašanje odprlo avgusta lani, ko se je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ob obisku nastanitvenega centra v Logatcu zavzela za ureditev brezplačnega javnega prevoza za prosilce za azil, kot to velja za begunce iz Ukrajine. A ta zamisel doslej ni bila uresničena.