Ne/ja preverja
Ali drži, da bodo filmske ekipe po poplavah iz interventnega zakona deležne višje pomoči kot tisti, ki so izgubili hiše?
Drži, ampak ...
Drži, ampak ...
Trditev
Tisti, ki so imeli en dan izpada snemanja filma, dobijo 10.000 evrov oziroma za 5 dni 50.000 evrov, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa namenja eni družini, ki je ostala brez hiše, 12.000 evrov.
Vir: izjava poslanke SDS Jelke Godec v oddaji Tarča 14. septembra 2023 o interventnem zakonu za pomoč pri poplavah
Ugotovitev
Primerjava med obema upravičencema na podlagi interventnega zakona drži. Vendar pa bodo tisti, ki so v ujmi izgubili domove, poleg te enkratne izredne denarne pomoči v prihodnje upravičeni še do vrste drugih oblik državne, občinske in humanitarne pomoči, medtem ko gre pri filmarjih za enkratno nadomestilo nastale škode.
Pojasnilo
Interventni zakon za odpravo posledic avgustovskih poplav in zemeljskih plazov je predvidel izredno finančno pomoč tudi za filmske in avdiovizualne projekte. Izredna finančna pomoč znaša za posamičen projekt največ 10.000 evrov na snemalni dan, vendar skupaj največ za pet snemalnih dni, torej skupno 50.000 evrov.
Pomoč je namenjena producentom filmskega ali avdiovizualnega projekta, ki ga sofinancira Slovenski filmski center (SFC), za primer škode, kot sta odpoved snemalnih dni in uničenje filmske lokacije. Kot so pojasnili na SFC, po napovedih producentov, ki so se zanimali za pomoč, pričakujejo tri vloge.
Producent bo moral predložiti dokazila o škodi, ki jo je utrpel zaradi poplav ali plazov. Kot upravičeni se bodo šteli stroški opreme in drugih naprav ter storitev, ki so sicer upravičeni stroški za filmsko produkcijo, kot so stroški scenografije, kostumografije, filmske opreme, dodatni stroški namestitev, prevoza in podobo. O dodeljevanju izredne pomoči bo presojala posebna komisija SFC.
Do izredne solidarnostne denarne pomoči so po interventnem zakonu upravičene tudi vse žrtve poplav in plazov, ne glede na dohodek ali premoženje. Ta bo izplačana kot enkratni znesek v višini največ sedmih minimalnih dohodkov samske osebe ali družine, vendar ne več kot višina škode.
Po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti to pomeni, da bo samska oseba na primer prejela največ do 4918,62 evra, štiričlanska družina največ do 11.466 evrov, par brez otrok pa največ do 7622,30 evra.
Posamezniki ali družine, ki so zaradi poplav ali zemeljskih plazov izgubili streho nad glavo in so za reševanje stanovanjske težave najeli stanovanje, bodo lahko poleg solidarnostne pomoči prejeli še pomoč za kritje stroškov, povezanih z najetim stanovanjem, največ v višini dveh minimalnih dohodkov. Tako bo samska oseba prejela največ do 1405,33 evra, štiričlanska družina največ do 3275,99 evrov, par brez otrok pa največ do 2177,79 evra.
Vendar pa bodo tisti, ki so v ujmi izgubili domove, poleg te enkratne izredne denarne pomoči v prihodnje upravičeni še do vrste drugih oblik državne, občinske in humanitarne pomoči, medtem ko gre pri filmarjih za enkratno nadomestilo nastale škode. Po napovedanem sprejetju posebnega zakona o obnovi po ujmi se v prihodnje prizadetim družinam obetajo tudi druge oblike pomoči, na čelu z možnostjo postavitve nadomestnega bivališča na poplavno varnejšem zemljišču.
Premier Robert Golob je napovedal, da bodo pristojni v kratkem na individualne pogovore povabili vseh 222 družin, katerih škoda v ujmi presega 150.000 evrov.