Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja brska

Ali ste vedeli, da skoraj dve tretjini zaposlenih v Sloveniji prejema manj kot povprečno plačo?

V Sloveniji ima skoraj dve tretjini zaposlenih plačo, ki je nižja od povprečne. V letu 2022 je povprečna mesečna bruto plača znašala 2193 evrov, manj kot toliko je vsak mesec prejelo 64,5 odstotka zaposlenih, kažejo podatki Statističnega urada RS.

Ta delež se v zadnjih petih letih ne spreminja bistveno.

Med zaposlenimi, ki imajo nižjo plačo od povprečne, je žensk več kot moških. Povprečna mesečna bruto plača moških je lani znašala 2254 evrov, žensk pa 2117 evrov.

Mediana mesečne bruto plače vseh zaposlenih je lani znašala 1831 evrov, kar pomeni, da je polovica zaposlenih vsak mesec prejela manj kot toliko, druga polovica pa več.

V teh podatkih so zajete samo tiste zaposlene osebe, ki so celo opazovano leto opravljale isti poklic, in sicer s polnim delovnim časom ter pri istem delodajalcu. Skupaj je to 622.653 oseb.

Od teh je deset odstotkov zaposlenih prejelo v povprečju manj kot 1185 evrov bruto plače mesečno. En odstotek zaposlenih pa je prejel več kot 7090 evrov bruto na mesec.

V neto znesku je povprečna mesečna plača lani znašala 1424 evrov. Nižji znesek od tega je vsak mesec prejelo na svoj bančni račun 63,4 odstotka zaposlenih.

Zaposleni z osnovnošolsko izobrazbo ali nižjo so lani v povprečju prejeli 1032 evrov neto plače. Med najnižje plačanimi so tudi delavci za pomoč pri pouku. Ti so lani prejeli na mesec v povprečju okrog 900 evrov neto in so tako poleg frizerjev, čistilcev, pralcev ipd. med najnižje plačanimi delavci.

Na drugi strani lestvice so med najbolje plačanimi razni menedžerji, med katerimi so nekateri prejeli v povprečju tudi več kot 5000 evrov neto na mesec.

15. 10. 2023