Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da se bodo računi za elektriko zaradi novega načina obračunavanja omrežnine močno zvišali?

Ne drži, ampak ...

Trditev

Pripravlja se največji rop v zgodovini samostojne države. Za enako moč varovalk vam bodo elektriko podražili za vsaj 5x. Pravzaprav sploh ne elektriko, ampak kable, ki so fiksni, in jih imate že desetletja. In nič ne bo pomagalo, če boste varčevali pri porabi. Če se vam bo slučajno primerilo, da boste hkrati zagnali kak strojček preveč, vas bodo brutalno udarili po žepu ...

Profesor na ljubljanski fakulteti za gradbeništvo in geodezijo in publicist Žiga Turk na omrežju X, 8. 12. 2023

Ugotovitev

Za povprečnega gospodinjskega odjemalca elektrike bo omrežnina po novem načinu obračunavanja, ki naj bi stekel 1. julija 2024, brez sprememb porabe nižja. Za odjemalca npr. s toplotno črpalko in polnjenjem električnega avtomobila ter sončno elektrarno pa bo višja, a bo lahko s prilagoditvijo to zvišanje manjše.

Direktorica Agencije za energijo Duška Godina na novinarski konferenci 13. 12. 2023


Pojasnilo

S 1. julijem 2024 bo po dveh prestavitvah - najprej je bilo določeno, da bo uveden 1. januarja 2024 in nato 1. marca 2024 - predvidoma vendarle začel veljati nov sistem obračunavanja omrežnine. Po novem bo obračunavanje različno v višji (od začetka novembra do konca februarja) in nižji sezoni. Določenih bo pet časovnih blokov, pri čemer bodo lahko v posameznem dnevu nastopili trije časovni bloki.

Predvidena je izrazito večja stroškovna obtežitev tarifnih postavk za moč v primerjavi s tarifnimi postavkami za energijo. To je razlika glede na dosedanjo delitev stroškov omrežja, ki večji del stroškov omrežja porazdeljuje na tarifni postavki za energijo, torej višjo in nižjo.

Novost prihajajočega novega sistema je tudi razločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo. Ta zadnja predstavlja prekoračitev nad dogovorjeno močjo. Dogovorjena obračunska moč za vsakega odjemalca bo po zapletenem postopku in glede na njegovo priključno moč določena na podlagi njegove uporabe omrežja v preteklem obdobju. Končni odjemalec bo lahko določeno obračunsko moč po potrebi tudi spreminjal in na podlagi spremljanja in spreminjanja svojih navad vplival na strošek uporabe omrežja.

Za skupino gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev je sicer določeno prehodno obdobje dveh let po začetku uporabe novega obračunskega akta. V tem obdobju se tem odjemalcem ne bo obračunala presežna moč, bodo pa na računih obveščeni o prekoračitvah dogovorjene moči in stroških, ki bi jim lahko nastali.

Zaradi vseh teh napovedanih sprememb so se v javnosti začela pojavljati opozorila, da bo to močno zvišalo račune za elektriko in da bodo morala gospodinjstva močno spremeniti navade, da bi se izognila udarcu po denarnici. Na Agenciji za energijo - ta kot regulator določa višino omrežnine, ki je prihodek elektrodistribucijskih podjetij - so na novinarski konferenci te navedbe zanikali.

Direktorica agencije Duška Godina je v predstavitvi navedla, da bo po izračunih agencije povprečen gospodinjski odjemalec (s porabo okoli 4000 kilovatnih ur letno) v letu 2024, v katerem bo novi način veljal od 1. julija naprej, plačal približno en odstotek manj omrežnine kot v letu 2023. Približno enak učinek bo po navedbah agencije tudi pri malih poslovnih odjemalcih.

Če bi nov obračun omrežnine veljal vse leto, pa bi tak odjemalec na letni ravni ob nespremenjeni rabi omrežja plačal 11,91 evra oz. pet odstotkov manj omrežnine kot v letu 2023. Bo pa strošek omrežnine drugače porazdeljen - v višji sezoni, v zimskih štirih mesecih, bo višji, v nižji sezoni pa nižji.

Vir: Agencija za energijo

Bolj se bo novi način obračunavanja poznal odjemalcu s sončno elektrarno, toplotno črpalko, električnim vozilom, saj da analize kažejo, da je njegova trenutna obračunska moč precej nizka in ima zaradi tega razmeroma nizko omrežnino v času konic porabe. Tako omrežje z delovanjem vseh omenjenih naprav bremeni bolj, kot mu je zaračunano.

Ker bodo te zdaj podlaga za določitev dogovorjene moči, bo po novem obremenjen bolj, bo pa lahko to zvišanje po besedah Godine s prilagoditvami - npr. z določanjem obratovanja toplotne črpalke v obdobjih, ko bo omrežnina nižja - ublažil.

So bo pa omrežnina, iz katere operaterji zagotavljajo oskrbo z električno energijo in razvoj omrežij, v prihodnje zaradi zelenega prehoda ter predvidoma večje porabe elektrike in večjih koničnih obremenitev omrežja - s povečevanjem števila toplotnih črpalk in električnih avtomobilov - morala zvišati, je dejala Godina. "Zeleni prehod nas bo stal," je dodala.

Podobno je predsednik Energetske zbornice Slovenije in direktor Elesa Aleksander Mervar poudaril, da zelenega prehoda "za ta denar, ki je danes", ne more biti. Obenem je bil v predstavitvi tudi zelo kritičen do nekaterih zapisov na družbenih omrežjih, ki v javnost vnašajo strah pred spremembami na področju omrežnine.

13. 12. 2023