Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da je Slovenija podprla tožbo Južne Afrike proti Izraelu pred Meddržavnim sodiščem?

Ne drži

Trditev

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je sporočila, da slovenska vlada podpira tožbo Južne Afrike proti Izraelu pred Meddržavnim sodiščem.
Vir: družbena omrežja 16. 1. 2024

Ugotovitev

Zunanja ministrica Tanja Fajon je 11. januarja sporočila, da se trenutno Slovenija ne more pridružiti tožbi Južne Afrike pred Meddržavnim sodiščem (ICJ), ki Izraelu očita kršitve konvencije o preprečevanju genocida. Tožbi se bo po njenih besedah mogoče pridružiti šele kasneje oziroma ko bo tako določilo sodišče.

Pojasnilo

Ameriški medijski portal MintPress je na družbenih omrežjih v objavi, ki so jo kasneje delili številni uporabniki z vsega sveta, 16. januarja zapisal, da bo "Slovenija po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon podprla postopek Južne Afrike proti Izraelu pred ICJ".

Objavo je všečkalo ali delilo več kot 20.000 ljudi, številni so se ob tem v komentarjih zahvaljevali Sloveniji, jo hvalili za pokončno držo in državi čestitali, da je kot prva evropska država podprla tožbo Južne Afrike proti Izraelu pred ICJ. Omenjena tožba je bila vložena 29. decembra 2023, Južna Afrika pa Izraelu v njej očita kršitve konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.

Gre za napačno trditev, saj je zunanja ministrica Tanja Fajon na novinarski konferenci po seji vlade 11. januarja letos pojasnila, da se Slovenija tožbi Južne Afrike proti Izraelu v tej fazi še ne more pridružiti.

"Ta postopek še ni v fazi, ko bi se lahko kdorkoli prijavil kot intervenient. Nobena država se v tej fazi - torej odločanja o začasnih ukrepih in preden se sodišče izreče o svoji pristojnosti - ne more na tak način 'pridružiti' tej tožbi. To bo možno šele kasneje oziroma ko bo tako določilo sodišče. Slovenija bo postopek vsekakor pozorno spremljala. O morebitni intervenciji se bomo odločali, ko bo to možno in na podlagi pravnih argumentov," je povedala ministrica.

Je pa vlada na isti seji 11. januarja na predlog zunanjega ministrstva sprejela sklep, da bo Slovenija sodelovala v postopku pred ICJ, ki ga je sprožila Generalna skupščina ZN. Glavni posvetovalni organ ZN je sodišče zaprosil za svetovalno mnenje glede posledic delovanja Izraela na človekove pravice na zasedenih palestinskih ozemljih (Gaza, Zahodni Breg, vzhodni Jeruzalem) in očitane kršitve pravice palestinskega ljudstva do samoodločbe s strani Izraela.

Gre za ločen postopek od tožbe Južne Afrike, ki ga je Generalna skupščina ZN sprožila na podlagi resolucije iz decembra 2022, slednjo pa je takrat podprla tudi Slovenija. Fajon je povedala še, da bo Slovenija v tem postopku aktivno sodelovala in predstavila svoja stališča "kot ena redkih držav članic EU".
17. 1. 2024