Ne/ja brska

Ali ste vedeli, da v EU poteka anketa o nepoštenih trgovinskih praksah v kmetijstvu?
Evropska komisija je spričo protestov kmetov, ki po številnih članicah EU potekajo že tedne, pripravila vprašalnik o nepoštenih trgovinskih praksah v verigi preskrbe s kmetijskimi in živilskimi proizvodi.
Kmete in male dobavitelje v različnih fazah dobavne verige je pozvala, naj delijo svoje morebitne izkušnje z nepoštenimi trgovinskimi praksami in povedo, ali jim trenutna zakonodaja na tem področju nudi ustrezno zaščito pred kupci, ki so ekonomsko močnejši.
Vprašalnik je na voljo v vseh uradnih jezikih EU, torej tudi v slovenščini, izpolniti pa ga bo mogoče do 15. marca.
Komisija bo rezultate upoštevala pri pripravi predlogov možnih ukrepov za izboljšanje položaja kmetov in malih dobaviteljev v dobavni verigi. Gre na primer za ukrepe, povezane s preglednostjo trga, izvajanjem direktive, stroški proizvodnje in bolj enotnim nadzorom nad obstoječimi pravili na področju uvoza kmetijskih proizvodov. Ukrepe naj bi predstavila še ta mesec.
Pravične cene so sicer ena od glavnih zahtev kmetov, ki že tedne oziroma mesece protestirajo v več članicah EU. Med zahtevami so še manj birokracije, omilitev okoljskih ciljev in preprečevanje nelojalne konkurence iz tretjih držav, med drugim iz Ukrajine.
*V Bruslju so poleg tega objavili tudi vprašalnik o težavah kmetov pri izpolnjevanju evropskih pravil. S tem posvetovanjem želijo ugotoviti, kakšne težave jim povzročajo postopki in pravila v okviru skupne kmetijske politike.
Bruselj je določene ukrepe v odziv na proteste že sprejel oziroma napovedal, vključno z umikom predloga uredbe o zmanjšanju rabe pesticidov in možnostjo odstopanja od določenih zahtev glede obdelave zemlje v okviru skupne kmetijske politike. Prav tako je komisija predstavila predloge za administrativno razbremenitev kmetov, med drugim želi zmanjšati število obiskov pristojnih oblasti na kmetijah.
Konec januarja je odprla tudi strateški dialog o prihodnosti evropskega kmetijstva, v katerem sodelujejo predstavniki kmetov, podeželskih skupnosti, agroživilske industrije, finančnih institucij in znanosti. Njihova naloga je poiskati skupno rešitev za prihodnost kmetijstva.
* dodano 7.3.