Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da je RTVS objavila zgodbo, da Tini Maze grozi tožba zaradi izjave na televiziji?

Ne drži

Trditev

Na Facebooku se je pojavila objava s povezavo do novice na portalu MMC RTV Slovenija, da Narodna banka Slovenije toži Tino Maze zaradi njenih izjav na televiziji.
Vir: objava na Facebooku

Ugotovitev

Objava na Facebooku s prirejeno fotografijo nekdanje smučarke Tine Maze vodi do lažne spletne strani, ki je vizualno zelo podobna portalu MMC RTV Slovenija. Vendar je že iz domene razvidno, da gre za lažno spletno stran. Na njej je objavljena lažna novica, da naj bi Narodna banka Slovenije tožila Maze zaradi izjav na televiziji. Da gre za lažno objavo, med drugim nakazujejo tako napačno poimenovanje Banke Slovenije kot tudi slovnične napake in povezave, ki vodijo do nakupa kriptovalut.

Vir: spletni portal MMC

Pojasnilo

Objava na spletnem družbenem omrežju Facebook prikazuje portret Tine Maze, na katerem ima modrico okoli očesa in poškodovan nos. Poleg sta pripisa Slovenija v šoku in Senzacionalni škandal okoli Tine Maze. Da naj bi šlo za prispevek RTV Slovenija, naj bi bilo razvidno iz vodnega žiga na fotografiji in pripisa naslova spletne strani rtvslo.si.



Že ta fotografija je lažna in prirejena. Originalna fotografija je namreč nastala 22. februarja 2017 na novinarski konferenci s predstavitvijo biografskega romana JAZ. TINA avtorjev smučarke Tine Maze in novinarja Vita Divca. Avtor fotografije je fotograf STA Bor Slana.

Da gre za lažno objavo, lahko uporabnik, ki naleti nanjo na Facebooku, potem zazna tudi s pomočjo podobe spletne strani, ki se mu odpre ob kliku na povezavo.




Gre sicer za vizualno kopijo portala MMC, vendar je na njej več napak, ki dodatno potrjujejo lažnost spletne strani. Med drugim je napačno poimenovana Banka Slovenije, prisotne so slovnične napake, kot avtorji članka pa niso navedeni novinarji, ampak Tino Maze in Borut Pahor, na koncu pa so navedene različne povezave do člankov, ki med drugim vodijo do nakupa kriptovalut, opozarjajo tudi pri MMC.

Med glavnimi razlogi za kasneje potrjen sum, da gre za lažno spletno stran, pa je, da članek ni objavljen na spletni domeni www.rtvslo.si.

Pri MMC svarijo uporabnike, naj bodo previdni pri ravnanju, ko naletijo na tak primer.

Družbeno omrežje Facebook sicer tudi omogoča prijavo tovrstnih lažnih objav. Če uporabnik naleti na objavo, za katero sumi, da je lažna ali zavajajoča, lahko kliknejo na tri pike na vrhu objave in jo prijavijo.


12. 3. 2024