Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja brska

Ali ste vedeli, da je Bruselj pred evropskimi volitvami sprejel smernice za družbena omrežja?

Pred junijskimi evropskimi volitvami, na katerih bodo volivci v vseh 27 članicah unije izbirali 720 poslancev, EU krepi ukrepe za preprečevanje morebitnega vmešavanja in kibernetskih napadov iz tujine.

V okviru akta o digitalnih storitvah je Bruselj ta teden predstavil smernice za spletne platforme za omejevanje tveganj, ki bi lahko ogrozila integriteto volitev.

Smernice veljajo za največje platforme in iskalnike, kot so Facebook, Instagram, TikTok in X. Ti morajo v skladu z aktom o digitalnih storitvah zmanjšati tveganja, povezana z volilnimi procesi, hkrati pa varovati temeljne pravice, vključno s pravico do svobode izražanja.

Platforme naj pred volitvami, med njimi in po njih vzpostavijo ekipe za spremljanje tveganj vmešavanja, priporoča Bruselj. V skladu s smernicami naj "spodbujajo uradne informacije o volilnih procesih (...) in prilagodijo svoje priporočilne sisteme, da bi opolnomočili uporabnike ter zmanjšali vpliv in viralnost vsebin, ki ogrožajo integriteto volilnih postopkov".

Platforme in iskalniki, ki so podpisniki kodeksa ravnanja na področju dezinformacij, so določene ukrepe že sprejeli. Med drugim bodo od oglaševalcev oz. ustvarjalcev zahtevali, da jasno označijo, ali je bila fotografija, zvočni ali video posnetek digitalno ustvarjen ali spremenjen.

Med sprejetimi ukrepi so še sodelovanje z organizacijami za preverjanje dejstev, zagotavljanje kakovostnih informacij uporabnikom ter izobraževanje uporabnikov za prepoznavanje dezinformacij.

Smernice sicer vključujejo tudi bolj splošne usmeritve za ravnanje platform v času volitev. Med temi sta izvajanje ukrepov, prilagojenih posameznim volitvam in lokalnim okoliščinam, ter sodelovanje z oblastmi na nacionalni in evropski ravni. Potrebne ukrepe je treba sprejeti tudi v volilnem obdobju, po koncu pa je treba oceniti njihovo učinkovitost.

EU je od začetka leta spričo prihajajočih volitev predstavila že vrsto ukrepov za preprečevanje tujega vmešavanja. Evropska služba za zunanje delovanje (EEAS) je pripravila orodja za učinkovito soočanje s tem problemom, opredeljena v okviru za odzivanje. Na podlagi tega splošnega okvirja so predstavili posebne ukrepe in aktivnosti, namenjene pripravi in zaščiti pred morebitnim manipuliranjem z informacijami in vmešavanjem v volilne procese.

Države članice EU pa so pripravile skupna priporočila za zagotavljanje kibernetske varnosti volitev v Evropski parlament, ki bodo potekale med 6. in 9. junijem. Vključujejo pregled potencialnih groženj, ki spremljajo volitve, študije primerov v posameznih članicah in dobre prakse na področju kibernetske varnosti.
27. 3. 2024 EU Ne/Ja