Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da lahko Slovenija šele po 20 letih članstva izstopi iz Nata?

Ne drži

Trditev

Slovenija lahko po dvajsetih letih članstva izstopi iz Nata. Čas je pretekel, vse, kar še potrebujemo, je odločitev o izstopu.

Ugotovitev

Severnoatlantska pogodba, temeljni dokument zveze Nato, določa, da lahko članice iz zavezništva izstopijo kadar koli, morajo pa svojo namero eno leto prej sporočiti depozitarju pogodbe, to je ZDA.

Pojasnilo

Slovenija je članica Nata postala pred 20 leti, 29. marca 2004. Mineva torej 20 let članstva v največjem obrambnem zavezništvu na svetu.

Severnoatlantska pogodba, ki je začela veljati, 24. avgusta 1949, v 13. členu določa, da po 20 letih od začetka njene veljavnosti lahko katera koli pogodbenica preneha biti pogodbenica, vendar pa mora svojo namero eno leto prej sporočiti vladi ZDA kot depozitarju pogodbe, ki o tem nato obvesti ostale članice zavezništva.

Obdobje 20 let se tako ne nanaša na čas od pristopa neke članice k zavezništvu, ampak na mednarodnopravno veljavnost severnoatlantske pogodbe. To obdobje je poteklo 24. avgusta 1969.

Torej bi lahko Slovenija iz Nata izstopila že prej, ne šele po 20 letih članstva. Dejstvo pa je, da nobena država doslej ni zapustila zavezništva, ampak se mu je kvečjemu pridružila, nazadnje Finska pred skoraj natančno letom dni in Švedska v začetku tega meseca.

Levica ob tem navaja, da o izstopu iz pogodbe piše v 12. členu severnoatlantske pogodbe, a to v resnici, kot navedeno, določa 13. člen.
29. 3. 2024