Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da je spletni portal časnika Delo poročal o tožbi Banke Slovenije proti Slovenki leta Ani Petrič?

Ne drži

Trditev

Na družbenem omrežju Facebook se je pojavil zapis s povezavo na domnevno novico na spletnem portalu časnika Delo z naslovom Banka Slovenije toži Ano Petrič zaradi komentarjev, ki jih je izrekla v neposrednem prenosu.

Vir: objava na družbenem omrežju FB

Ugotovitev

Objava na Facebooku je vodila do lažne spletne strani, ki je bila vizualno sicer zelo podobna spletnemu portalu časnika Delo, vendar je bilo že iz naslova spletne strani razvidno, da gre za lažno stran. To je potrdilo tudi več drugih podrobnosti, med njimi napačne fotografije novinarjev ter povezavo do platforme, ki naj bi omogočala hitre zaslužke. Da je šlo pri zapisu na omenjeni lažni strani o domnevni tožbi Banke Slovenije proti Slovenki leta Ani Petrič za lažno novico, so potrdili tako v Banki Slovenije kot na Delu.
Vir: analiza lažne strani, odgovori Dela in Banke Slovenije

Pojasnilo

Objava na spletnem družbenem omrežju Facebook je vodila do lažne spletne strani časnika Delo, na kateri je bila lažna novica z naslovom Banka Slovenije toži Ano Petrič zaradi komentarjev, ki jih je izrekla v neposrednem prenosu.



Da gre za lažno spletno stran, ki sicer ne obstaja več, je nakazoval že naslov strani: lažna spletna stran je domovala na spletnem naslovu https://tatrexil.com, medtem ko se uradna spletna stran časnika Delo nahaja na spletnem naslovu https://www.delo.si/.

Da gre za lažno spletno stran, je pokazalo tudi več napak, med drugim so bile pri navedenih imenih novinarjev umeščene napačne fotografije novinarjev. Obenem je bil večji del lažne novice, vključno z domnevnimi komentarji bralcev, namenjen promociji spletne platforme, ki naj bi omogočala hiter zaslužek. Do te platforme je pripeljala tudi vrsta povezav, umeščenih v besedilo lažne novice.


Na časniku Delo so za Nejo pojasnili, da so seznanjeni s težavo in se po najboljših močeh trudijo odpravljati tovrstne zlorabe. "A žal je boj zoper takšne spletne strani pogosto boj z mlini na veter, saj se takoj, ko ena ugasne, pojavi nova. Tako je edino učinkovito sredstvo vztrajanje pri verodostojni, kakovostni vsebini," so zapisali. Pri tem so dodali, da zasledujejo visoke standarde poročanja, zato so prepričani, da njihovi redni bralci prepoznajo razliko med vsebino, pripravljeno v uredništvu Dela, in vsebino, ki ime Dela zgolj zlorablja.

V Banki Slovenije so za Nejo navedli, da so že večkrat opazili in bili obveščeni, da spletni oglasi na različnih oglaševalskih mrežah, kot sta Google in Facebook, nepooblaščeno vsebujejo ime ali logotip Banke Slovenije. "Takšni spletni oglasi največkrat nagovarjajo ali k ugodnim kreditom ali k nakupu raznih spletnih aplikacij, kjer se logotip ali ime Banke Slovenije nepooblaščeno uporabljata za prikaz verodostojnosti ali oglasa ali dopisa, in sicer z namenom zavajanja in oškodovanja naslovnika. Tudi v primeru, ki ga omenjate, gre za tovrstno zlorabo," so zapisali.

Dodali so, da se ob vsakem od zaznanih primerov nemudoma odzovejo in zahtevajo umik oglasa oziroma kršitev posredujejo pristojnim organom. Zaradi porasta takšnih poskusov zlorab, so pred časom tudi opozorili javnost.

Obravnavana lažna novica je poleg imen časnika Delo in Banke Slovenije z namenom prikaza verodostojnosti vsebine lažne novice zlorabila tudi ime Slovenke leta Ane Petrič in oddaje Kaj dogaja na Televiziji Slovenija, iz katere so avtorji lažne novice zajeli fotografije, vključene v lažno spletno stran. V oddaji Kaj dogaja so sicer dejansko opravili pogovor s Slovenko leta Ano Petrič, a z drugačno vsebino, kot je razvidno tudi iz arhiviranega posnetka te epizode oddaje, dostopnega na spletnem portalu MMC RTV Slovenija.


Družbeno omrežje Facebook sicer omogoča prijavo tovrstnih lažnih objav. Če uporabnik naleti na objavo, za katero sumi, da je lažna ali zavajajoča, lahko klikne na tri pike na vrhu objave in jo tako prijavi.

24. 4. 2024