Ne/ja preverja
Ali drži, da premier Robert Golob predstavlja možnost za hiter zaslužek s posebno naložbeno platformo?
Ne drži
Ne drži
Trditev
Na družbenem omrežju Facebook se je pojavila objava z video posnetkom, v katerem nastopa predsednik vlade Robert Golob in govori o posebni platformi za naložbe v nafto in plin, ki omogoča hiter zaslužek.
Ugotovitev
Omenjena objava na Facebooku, ki jo je objavil profil z imenom Kam naj Slovenci vlagajo leta 2024?, vsebuje lažni video posnetek predsednika Roberta Goloba, ki s pomočjo tehnologije globokih ponaredkov (v angl. jeziku deepfake) zlorabi podobo in glas premiera ter slednjemu premieru pripiše izjave, ki jih ni podal. Da gre za lažni posnetek, so potrdili tudi v vladnem uradu za komuniciranje (Ukom)
Pojasnilo
Gre za lažni video posnetek, v katerem so avtorji s pomočjo tehnologije globokih ponaredkov (v angl. jeziku deepfake) premieru pripisali izjave, ki jih ni podal. Da gre za lažno objavo, nakazuje več elementov objave, med drugim ta, da je govor premiera v lažnem posnetku s čudnim naglasom.
Poleg tega se v objavi pojavlja povezava, ki vodi na spletno stran z domeno https://hansetowns.com/, na kateri se nahaja besedilo v slovaškem (in ne slovenskem) jeziku glede naložbene priložnosti.
Da gre za lažno objavo in ponarejen video posnetek, so potrdili tudi v UkomU. "Na spletnih portalih in družbenih omrežjih je zaokrožil lažen video, v katerem sta zlorabljena podoba in glas predsednika vlade Roberta Goloba," so zapisali.
"Opozarjamo, da gre pri videu za globoki ponaredek. Izraz pomeni tehnologijo, ki omogoča izdelavo povsem izmišljenih fotografij ali posnetkov z dogodkov, ki se niso nikoli zgodili," so dodali.