Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja brska

Ali ste vedeli, da Slovenija že pred petimi leti von der Leyen ni predlagala kandidatke za evropsko komisarko?

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je po izvolitvi za nov mandat v prizadevanjih za spolno uravnoteženo sestavo nove Evropske komisije napovedala, da bo članice pozvala, naj v Bruselj pošljejo tako ime kandidata kot kandidatke za položaj komisarjev.

Slovenija namerava po napovedih premierja Roberta Goloba kljub temu posredovati le eno ime. Še ta teden naj bi formalno zaključili imenovanje nekdanjega predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela za kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije.

Slovenija je sicer že pred petimi leti v Bruselj poslala le eno ime, kljub pozivu von der Leyen, naj članice pošljejo kandidata in kandidatko. Takrat je ob glasovanju o njenem imenovanju v Evropskem parlamentu države pozvala, naj predlagajo kar najboljše kandidate za komisarje, ob tem pa poudarila, da v komisiji želi enako število moških in žensk. Izrazila je tudi pripravljenost od članic zahtevati nova imena, če med predlogi za komisarje ne bo dovolj žensk.

Takratna vlada Marjana Šarca je kljub želji predsednice Evropske komisije, da bi ji države poslale po dva kandidata, moškega in žensko, predlagala le kandidata, tedanjega vodjo stalnega predstavništva pri EU Janeza Lenarčiča. Šarec je takrat ocenil, da večina držav ne bo poslala dveh imen, saj bi bil v tem primeru eden od kandidatov že vnaprej izgubljen. Dodatno je še pojasnjeval, da je imela Slovenija do takrat že komisarko, in ocenil, da zato na vrsti druge države članice.

Lenarčiča je nato sprva potrdila vlada, a so bili proti ministri SD, ki so nasprotovali domnevni enostranski potezi Šarca pri izbiri kandidata. Pozneje pa je dobil zeleno luč še vseh ostalih pristojnih organov v Sloveniji in na evropski ravni. Predsednica komisije je Lenarčiču dodelila resor za krizno upravljanje.

Po napovedih premierja Goloba Slovenija tudi tokrat v Bruselj ne bo poslala imen kandidatke in kandidata. Kot je zatrdil, bo Vesel edini slovenski kandidat za člana Evropske komisije. Napovedal je, da bo vlada predvidoma po prejetju uradnega poziva iz Bruslja še ta teden formalno zaključila postopek imenovanja.

Spomnil pa je, da je imenovanje kandidatov v pristojnosti članic. "Torej predlaganje kandidata za komisarja je izključno v pristojnosti držav članic, noben predsednik Evropske komisije ne more izbirati sam kandidatov iz nobene države," je poudaril.

*Čeprav se države članice same odločijo o predlogu za kandidate, pa lahko predsednica Evropske komisije kandidata za komisarja zavrne. Vloga predsednika oziroma predsednice Evropske komisije se je namreč v zadnjih dveh desetletjih skozi spremembe temeljnih pogodb EU precej okrepila. Maastrichtska pogodba iz leta 1993 je predvidevala, da članice kandidate imenujejo po posvetu z izvoljenim predsednikom, amsterdamska iz leta 1997 pa je določila, da jih imenujejo v medsebojnem soglasju z izvoljenim predsednikom. V preteklosti se je tako že zgodilo, da je šef komisije zavrnil katerega od predlaganih komisarskih kandidatov. Nekdanji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je tako v enem od pogovorov povedal, da je leta 2014 zavrnil šest kandidatov, vendar podrobnosti ni želel razkriti.

Pred dokončno potrditvijo mora sicer vlada skladno z veljavno slovensko zakonodajo ime kandidata poslati še v DZ, kjer kandidata čaka predstavitev pred delovnim telesom, pristojnim za evropske zadeve, ki o njem glasuje in poda mnenje z obrazložitvijo. A mnenje za vlado ni zavezujoče.

Za tem sledi predstavitev kandidata v Bruslju. Von der Leyen bo pogovore s komisarskimi kandidati začela sredi avgusta, zatem jim bo razdelila področja, za katera bodo pristojni. Predvidoma oktobra oziroma novembra bodo sledila zaslišanja in potrjevanje kandidatov na pristojnih odborih Evropskega parlamenta, nova komisija pa bi lahko po potrditvi v Evropskem parlamentu mandat nastopila proti koncu leta.

* dopolnjeno 25. 7. 2024
25. 7. 2024 EU Ne/Ja