Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da ima Slovenija najnižjo inflacijo v EU?

Ne drži

Trditev

Slovenija ima danes z 0,6 odstotka najnižjo inflacijo v Evropi.

Ugotovitev

Predsednik vlade je sicer v svoji izjavi uporabil inflacijsko statistiko, ki jo izpostavi Statistični urad RS, medtem ko evropski statistični urad Eurostat za primerjave v EU uporablja harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin (HICP). Po tem indeksu je bila slovenska medletna inflacija septembra po najnovejših podatkih Eurostata pri 0,7 odstotka. Slovenija je imela s tem skupaj z Italijo tretjo najnižjo medletno stopnjo inflacije v EU, ne pa najnižje. Nižja je bila inflacija na Irskem (0,0 odstotka) in v Litvi (0,4 odstotka).

Pojasnilo

Predsednik vlade Golob se je v predstavitvi predlogov proračunov za 2025 in 2026 v DZ pohvalil s trenutno gospodarsko sliko Slovenije, ki je, kot je poudaril, bistveno boljša kot v marsikateri drugi razviti članici EU in tudi boljša od povprečja unije.

Med drugim je omenil inflacijo, ki da je tudi zaradi vladnih ukrepov danes najnižja v sedemindvajseterici. Pri tem je sicer navedel indeks, ki ga mesečno objavlja Statistični urad RS. Po njem je bila medletna inflacija v Sloveniji septembra pri 0,6 odstotka. V zadnjih mesecih se je stopnja inflacija občutno znižala in je trenutno najnižjih ravneh po prvih mesecih 2021.

Po indeksu HICP, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila medtem slovenska medletna inflacija septembra pri 0,7 odstotka. S tem je Slovenija res imela eno najnižjih stopenj medletne inflacije v EU, ne pa tudi najnižje. Na podlagi najnovejših podatkov Eurostata sta imeli nižjo medletno inflacijo od Slovenije Irska, kjer so bile cene v medletni primerjavi nespremenjene, in Litva, kjer so zabeležili 0,4-odstotno inflacijo. Enako medletno inflacijo kot Slovenija je imela Italija. Tudi v preteklih mesecih je bila Slovenija med državami z najnižjo medletno inflacijo v EU, ni pa bila čisto na dnu lestvice.

Je pa slovenska inflacija vseeno precej pod medletno inflacijo evrskega območja in celotne EU, ki sta bili septembra pri 1,7 oz. 2,1 odstotka.
Ob izpostavljanju trenutnih nizkih stopenj inflacije velja sicer omeniti napovedi, da se bo medletna inflacija v evrskem območju proti koncu tega leta in v prvem delu 2025 spet nekoliko zvišala, saj bo izzvenel učinek paca cen energije. Bolj vzdržno se bo proti dvema odstotkoma, kolikor je tudi cilj Evropske centralne banke, znižala v 2026.

Tudi v Sloveniji se bo po jesenski napovedi Urada RS za makroekonomske analize in razvoj inflacija konec tega leta in v začetku prihodnjega vnovič okrepila. Med poglavitnimi razlogi za začasen skok inflacije bo iztek ukrepov za zajezitev visokih cen energije. S prihodnjim letom bo namreč zelo verjetno konec regulacije cen elektrike, kar bo nekoliko dvignilo ceno te dobrine.
17. 10. 2024 EU Ne/Ja