Ne/ja preverja
Ali drži, da upokojencem zakonsko pripada vsakoletni zimski dodatek oziroma božičnica?
Ne drži
Ne drži
Trditev
"Božičnico smo si mi iz denarja, ki smo ga vlagali v pokojninski sklad, zaslužili."
Ugotovitev
Veljavni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju iz leta 2012 kot vsakoletni prejemek upokojencev in invalidov določa letni dodatek, ki za upokojence in upravičence do invalidskega nadomestila pomeni podobno kot regres za aktivno prebivalstvo. Zakon v 95. členu določa dve različni višini letnega dodatka, odvisno od višine pokojnine, znesek pa se določi v zakonu, ki ureja izvrševanje proračuna. Nasprotno pa zimski dodatek oziroma božičnica ni med pravicami, ki jih iz naslova pokojninskega in invalidskega zavarovanja določa zakon, ampak je bil izjemoma enkratno izplačan ob koncu leta 2023 zaradi blažitve vsesplošne draginje.
Pojasnilo
ZPIZ-2 v IX. poglavju natančneje opredeli letni dodatek za upokojence in upravičence do invalidskega nadomestila, ki se na splošno izplača upokojencem in invalidom vsako leto skupaj z izplačilom redne pokojnine za mesec maj tekočega leta. Letni dodatek je za omenjeno skupino prebivalstva obravnavan podobno kot regres za delovno aktivno prebivalstvo. Zakon v 95. členu tudi določa dve različni višini letnega dodatka - višjo in nižjo. Višji znesek dobijo tisti, katerih pokojnina je z upoštevanjem dela vdovske pokojnine oz. družinske pokojnine po drugem roditelju v mesecu izplačila letnega dodatka enaka ali nižja od 55,63-odstotnega deleža najnižje pokojninske osnove, medtem ko nižji znesek letnega dodatka prejmejo tisti, katerih pokojnina je z omenjenim upoštevanjem v mesecu izplačila letnega dodatka presegla ta delež, prav tako pa tudi prejemniki delnih pokojnin in pokojnin iz 116. člena tega zakona, ki ureja položaj upokojencev, ki so znova vstopili v zavarovanje.
Do nižjega zneska letnega dodatka so upravičeni tudi prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja, prejemniki delne invalidske pokojnine po pokojninski reformi iz leta 1999, prejemniki nadomestila za čas poklicne rehabilitacije, začasnega nadomestila in nadomestila za invalidnost po pokojninski reformi iz leta 1999 in po veljavni reformi iz leta 2012 ter prejemniki delnega nadomestila. Letni dodatek jim izplačajo, če ne prejemajo plače ali niso vključeni v obvezno zavarovanje ali pa so vključeni v obvezno zavarovanje in so zdravstveno zavarovani kot osebe s pravico iz invalidskega zavarovanja.
Natančne zneske letnega dodatka se vsako leto sproti določi v zakonu, ki ureja izvrševanje proračuna. Če pogledamo npr. zadnjih pet let, so proračunski dokumenti določili zneske letnega dodatka v petih različnih razredih, obenem pa tudi določili, da se letni dodatek izplača skupaj z junijsko pokojnino.V letu 2023 pa se je vlada zaradi izjemnega dviga cen in blažitve vsesplošne draginje odločila za enkratno izplačilo t. i. zimskega dodatka, ki pa nima podlage v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Zimski dodatek, ki je bil v takšni obliki in s takšnim namenom v 2023 izplačan prvič v samostojni Sloveniji, je decembra 2023 dobilo več kot 648.600 upravičencev, so za Nejo navedli na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Je pa poslanska skupina SDS vložila predlog sprememb pokojninskega zakona, s katerimi je želela za upokojence uvesti božičnico v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka, a je DZ junija ni podprl.
T.i. zimski dodatek ali božičnica je bil v skladu s proračunskimi dokumenti določen v višini 40 odstotkov izplačanega letnega dodatka v letu 2023. Upokojenci in upravičenci do invalidskega nadomestila so ga prejeli večinoma 20. decembra 2023. Tistim, ki jim je bila pravica do osnovnega prejemka in letnega dodatka za leto 2023 priznana kasneje, pa so zimski dodatek izplačali skupaj s pokojninami za april letos.
Tistim, ki so junija lani prejeli 145 evrov letnega dodatka, je pripadal zimski dodatek v višini 58 evrov, tisti, ki so prejeli 205 evrov, so dobili 82 evrov zimskega dodatka, tisti, ki so prejeli 255 evrov, pa 102 evra. Kdor je bil junija lani upravičen do 315 evrov, je dobil 126 evrov, kdor pa je bil junija lani upravičen do 455 evrov, je dobil 182 evrov.
Vlada glede na 8,8-odstotno redno uskladitev pokojnin v letošnjem letu in umiritev cen življenjskih potrebščin in energentov trenutno ne predvideva dodatnih, enkratnih ukrepov za pomoč upokojencem, kot so bili v 2023, so za Nejo izpostavili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Za posamezna gospodinjstva, ki se soočajo s povečanimi nepredvidenimi stroški, je po pojasnilih ministrstva na voljo institut izredne socialne pomoči. Ta je namenjena posameznikom ali družinam, ki so zaradi nepredvidenih razlogov materialno ogrožene ali imajo izredne stroške, ki jih ne morejo pokriti z dohodkom. Vlogo je treba vložiti na center za socialno delo.