Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da je portal 24ur.com objavil intervju s Tino Maze glede trgovalne platforme Azaliumbit?

Ne drži

Trditev

Na spletu se je pojavila spletna stran s podobo medijskega portala 24ur.com, na kateri je objavljen intervju z nekdanjo slovensko smučarko Tino Maze o trgovalni platformi Azaliumbit, kot vir članka pa je navedena tudi Slovenska tiskovna agencija (STA).

Ugotovitev

Gre za lažno spletno stran, ki zlorablja podobo oz. ime portala 24ur.com, športnice Tine Maze in STA z namenom speljati uporabnike na trgovalno platformo, ki naj bi omogočala visoke zaslužke.
Vir: iskalnika na portalih 24ur.com in STA, pojasnila Ukoma

Pojasnilo

Na spletu so se začeli pojavljati oglasi, ki uporabnika pripeljejo na spletni naslov, ki s podobo poskuša uporabnika zavesti, da gre za spletni portal 24ur.com. Na tej lažni strani je objavljen članek z naslovom Oboževalci se združujejo, da bi osvobodili Tino Maze po kontroverznem intervjuju, katerega soavtor naj bi bila Slovenska tiskovna agencija (STA).


Omenjeni članek vsebuje lažni intervju z nekdanjo slovensko alpsko smučarko Tino Maze, v katerem v uvodnem delu zapišejo naslednje: "Na stotine oboževalcev se je zbralo v podporo Tini Maze, potem ko je povzročila polemiko med prenosom priljubljene oddaje v živo. Šokirani nad odločitvijo vlade, da jo pridržijo, so bili oboževalci ogorčeni, saj je bila Tina Maze, vidna javna osebnost, obtožena razkrivanja občutljivih informacij, ki bi lahko potencialno škodile gospodarstvu države. To je pripeljalo do tega, da so jo postavili v hišni pripor, oblasti pa so ji strogo prepovedale dostop do kakršnihkoli medijskih kanalov. Incident se je zgodil med oddajo 24UR, kjer je Maze po nesreči razkrila podrobnosti o dodatnem viru svojih prihodkov. Čeprav so bili prihodki pridobljeni zakonito, so oblasti menile, da bi lahko javna objava teh informacij razkrila pomanjkljivosti v sistemu, kar bi vodilo do obsežnih gospodarskih sprememb."

Dejanski namen tega lažnega intervjuja je uporabnike prepričati k vlaganju v spletno trgovalno platformo Azaliumbit. Tini Maze tako v tem lažnem intervjuju pripišejo naslednje besede: "Zdaj si predstavljajte, koliko lahko zaslužite v enem mesecu. Z začetnim kapitalom le 250 evrov bi lahko v 3-4 mesecih zaslužili svoj prvi milijon evrov."

Da gre za lažno spletno stran, je razvidno iz več elementov. Eden najbolj očitnih je, da se stran nahaja na spletnem naslovu https://discoverswistop.com/, medtem ko se dejanski portal 24ur.com nahaja na spletnem naslovu https://www.24ur.com/. Uporabnik lahko že z enostavno izvedbo iskanja na portalih 24ur.com in STA hitro ugotovi, da ne eden ne drugi medij nimata tovrstnega članka. Na pogosto zlorabo svoje spletne strani s strani spletnih goljufov so nedavno svoje bralce opozorili tudi na portalu 24ur.com.

Lažni članek sicer omenja tudi vlado. Kot so za portal Neja pojasnili v Uradu vlade za komuniciranje (Ukom), gre tudi v tem primeru za "ponavljanje istega vzorca spletne goljufije, ki poskuša pritegniti pozornost s širjenjem dezinformacij in bralce napeljati k vlaganju v kripto valute". Vlada pa je že pred časom objavila posnetek s Tino Maze, v katerem je razkrinkala podobne kampanje v preteklosti.

V Ukomu ob tem uporabnikom, ki naletijo na podobne sumljive oglase ali članke, priporočajo, naj ime oglaševalca preverijo v iskalniku Facebookove ali knjižnice oglasov in si tam ogledajo podrobnosti oglasa. Izogibajo naj se tudi klikanju na priložene povezave in vnašanju svojih podatkov v prilžene obrazce.

3. 3. 2025