Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali bo Slovenija v prihodnjih sedmih letih za zaščito zunanjih meja EU in upravljanje z migracijami dobila še dodatnih 70 milijonov evrov?

Težko preverljivo

Trditev

Evropska poslanka Tanja Fajon (SD/S&D) v odboru EP za državljanske svoboščina, pravosodje in notranje zadeve: "Slovenija bo v prihodnjih sedmih letih za zaščito zunanjih meja EU in upravljanje z migracijami dobila še dodatnih 70 milijonov evrov."

Ugotovitev

Izjave trenutno še ni mogoče preveriti, saj temelji na teoretičnih projekcijah. Nanaša se namreč na nov Sklad za integrirano upravljanje mej (IBMF), ki bo imel med letoma 2021 in 2027 na voljo okrog 9,3 milijarde evrov.

Pojasnilo

Evropski parlament je ustanovitev sklada sicer potrdil na plenarni seji marca, vendar odločitev še ni dokončna, saj je predmet pogajanj med parlamentom in svetom EU v procesu soodločanja o prihodnjem večletnem finančnem obdobju 2021-2027. Politični dogovor naj bi unija v skladu z dogovorom, ki so ga voditelji EU sprejeli decembra 2018, dosegla letos jeseni (Evropska komisija).

Vendar pa se bo to glede na dogajanje zadnjih mesecev in trenutni politični kontekst zgodilo le po najbolj optimističnem scenariju in povsem verjetno je, da se bo ta faza zamaknila v začetek 2020. V vsakem primeru pa bo dokončni okvir financiranja EU v prihodnjem sedemletnem obdobju dogovorjen v 2020 (pogovor s predsednikom proračunskega odbora EP Jeanom Arthuisom).

Pogajanja o financiranju EU so dolgotrajen in politično občutljiv proces, v uniji pa velja staro pravilo, da ni nič dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno.

V trenutnem proračunskem obdobju (2014-2020) ima Evropska unija za področje financiranja upravljanja migracij Sklad za azil, migracije in vključevanje (AMIF). V skladu AMIF bo v prihodnjem obdobju na voljo 51 odstotkov več sredstev kot v preteklem obdobju, in sicer 9,2 milijarde evrov, v skladu IBMF pa 9,2 milijarde evrov. V obeh skladih bo približno 60 odstotkov sredstev namenjenih neposredno državam članicam za nacionalne programe, 40 odstotkov pa ukrepom, ki jih bo EU financirala neposredno.

VIRI: Evropska komisija, STA

25. 4. 2019