Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja preverja

Ali drži, da se bodo takoj po odhodu Združenega kraljestva iz EU za državljane in podjetja zaostrili pogoji potovanja, bivanja in poslovanja?

Ne drži

Trditev

Takoj po britanskem izstopu iz Evropske unije se bo za državljane EU in podjetja vse spremenilo glede potovanj in bivanja v Združenem kraljestvu ter poslovanja s podjetji na Otoku.

V javnosti se pojavljajo izjave, da bo takoj po brexitu konec januarja težje potovati iz EU v Združeno kraljestvo ter da se bo zapletel tudi položaj tam živečih državljanov EU. Mnogi svarijo tudi pred oteženim poslovanjem s podjetji na Otoku.


Ugotovitev

Združeno kraljestvo bo z 31. januarjem Evropsko unijo zapustilo z dogovorom. Vendar pa se do konca prehodnega obdobja, ki se bo predvidoma izteklo konec leta, ne bo nič spremenilo niti za državljane niti za podjetja iz EU in Združenega kraljestva.

Pojasnilo

Združeno kraljestvo bo 31. januarja po treh preložitvah brexita vendarle zapustilo EU z dogovorom. Nato bo sledilo 11-mesečno prehodno obdobje, v katerem morata Bruselj in London skleniti dogovor o prihodnjih odnosih.

V tem obdobju bo Združeno kraljestvo ohranilo vse koristi notranjega trga, carinske unije in drugih evropskih politik, zato bo tudi moralo spoštovati vso evropsko zakonodajo. Ne bo pa sodelovalo pri odločanju.

To pomeni, da se do konca prehodnega obdobja, ki ga je mogoče enkrat podaljšati za eno ali dve leti, torej najdlje do konca leta 2022, za državljane in podjetja tako v EU kot v Združenem kraljestvu še ne bo nič spremenilo.

Vsaj do konca leta tako za krajše potovanje v Veliko Britanijo ne bo potreben vizum. Tako kot doslej bosta zadostovala osebna izkaznica ali potni list. Še naprej bo veljala tudi evropska kartica zdravstvenega zavarovanja.

Poleg tega do konca prehodnega obdobja na Otoku pri uporabi mobilnega telefona ne bo dodatnih stroškov, saj bo še vedno veljala tudi evropska uredba o mobilnem gostovanju.

Državljani članic EU, ki bodo prišli na Otok med prehodnim obdobjem, bodo imeli enake pravice kot tisti, ki so prišli pred brexitom. Pravico do prebivanja do petih let imajo tisti, ki delajo ali imajo zadostna finančna sredstva in zdravstveno zavarovanje, pravico do stalnega prebivališča pa tisti, ki so v državi zakonito prebivali pet let.

Pravice bodo ohranili tudi delavci in samozaposleni. Še naprej bodo priznane njihove poklicne kvalifikacije, pravica do pomoči za zaposlovanje pod enakimi pogoji, kot veljajo za državljane države gostiteljice, pravica do enake obravnave v zvezi s pogoji iz zaposlovanja in dela, pravice do socialnih in davčnih ugodnosti, kolektivnih pravic ter pravice otrok do dostopa do izobraževanja. Upravičenci bodo obdržali svojo pravico do zdravstvenega varstva, pokojnin in drugih socialnovarstvenih prejemkov.

S 1. februarjem tudi ne bo sprememb pri trgovanju med Združenim kraljestvom in EU, saj to ostaja del carinske unije in enotnega trga.

Vsa pravila glede potovanj, zaposlovanja, bivanja in poslovanja tako za posameznike kot gospodarske subjekte, ki bodo urejala tudi področja pretoka blaga, storitev, kapitala delovne sile, pravic državljanov, vizne politike, logistike, carinskih in drugih postopkih ter osebnih podatkov pa bo uredil sporazum o prihodnjem partnerstvu. Če tega London in Bruselj ne bosta uspela skleniti, pa Združenemu kraljestvu po izteku prehodnega obdobja grozi trdi brexit.


17. 1. 2020