Ne/ja, razbijalka mitov

Ne/ja pojasnjuje

Mit: Slovenija je neuspešna pri koriščenju evropskih sredstev

Evropska sredstva se črpajo v sedemletnih obdobjih, ki jih imenujemo finančne perspektive. Trenutno se črpajo sredstva v obdobju 2014-2020. Doslej je bilo izdanih odločb za 77 odstotkov razpoložljivih sredstev, kar je prvi korak v postopku dodeljevanja sredstev, Evropski komisiji pa so bili za izplačila iz proračuna EU, kar predstavlja zadnji korak, posredovani zahtevki za približno 17 odstotkov vseh razpoložljivih sredstev.

Takšen tempo ni neobičajen, saj se v prvih letih nove finančne perspektive koristijo še sredstva iz prejšnjega obdobja, hkrati pa traja kar nekaj časa, da se zaženejo postopki črpanja v novem proračunskem obdobju, v trenutnem obdobju pa je bilo na začetku tudi nekaj težav z informacijskim sistemom.

Sredstva iz prejšnjega obdobja (2007-2013) so se tako koristila še do konca leta 2015, zahtevke za povračila iz evropskega proračuna pa je lahko Slovenija za nekatere projekte v Bruselj poslala še do junija 2016. Gre za pravilo n+3/n+2, po katerem se lahko sredstva, ki so posamezni članici zagotovljena v okviru t. i. razpoložljivih pravic porabe za posamezno leto, porabijo v letu, na katerega se nanašajo, neporabljeni del pa se lahko prenese in odvisno od članice, posameznega sklada kohezijske politike ali operativnega programa porablja še v naslednjih dveh oziroma treh letih.

Slovenija je tako v obdobju 2007-2013 kljub začetnim zamudam uspela izkoristiti vsa sredstva, ki so bila na voljo.

VIR: SVRK

25. 4. 2019